7 هزار روهینگیایی دوباره آواره شدند

author
0 minutes, 0 seconds Read

به گفته سازمان ملل، آتش‌سوزی بامدادی در اردوگاه پناهجویان روهینگیا در جنوب شرق بنگلادش، ۸۰۰ سرپناه را ویران و حدود هفت هزار نفر را بی‌خانمان کرد.

7 هزار روهینگیایی دوباره آواره شدند

به گزارش گروه بین‌الملل تحلیل سینا، به گفته مقامات بنگلادشی، آتش‌سوزی در اردوگاه پناهجویان روهینگیا در جنوب شرق این کشور که در ساعات بامدادی امروز یکشنبه رخ داد، ۸۰۰ سرپناه را ویران و هزاران نفر را بی‌خانمان کرد.

حدود سه ساعت طول کشید تا خدمات آتش‌نشانی و داوطلبان روهینگیا توانستند آتش را در کمپ ۵ در منطقه مرزی با میانمار کمی قبل از ساعت یک بامداد به کنترل درآورند. 

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل UNHCR اعلام کرد حدود هفت هزار نفر بی‌خانمان شده و حدود ۱۲۰ مرکز از جمله مساجد و مراکز بهداشتی آسیب دیدند. 

 

حدود یک میلیون نفر از اقلیت مسلمان میانمار در اردوگاه‌های مملو از جمعیت ساخته شده از بامبو و پلاستیک در منطقه مرزی بازار کاکس بنگلادش زندگی می‌کنند که بیشتر آن‌ها در سال ۲۰۱۷ از سرکوب نظامی گریختند. کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان اعلام کرد علت حریق در حال حاضر مشخص نیست و «مقامات دولت (بنگلادش) به ما اطمینان می‌دهند که تحقیقاتی در این خصوص انجام خواهد شد». 

آتش‌سوزی معمولاً در اردوگاه‌های شلوغ با سازه‌های موقت این منطقه رخ می‌دهد. آتش‌سوزی بزرگ مارس ۲۰۲۱ جان دستکم ۱۵ پناهجو را گرفت و بیش از ۱۰ هزار خانه را ویران کرد. 

سال گذشته هم حدود ۱۲ هزار نفر بعد از سوختن دو هزار و ۸۰۰ سرپناه و بیش از ۹۰ مرکز از جمله بیمارستان‌ها و مراکز آموزشی بی‌خانمان شدند. هیأت تحقیق در این خصوص علت آتش‌سوزی را خرابکاری برنامه‌ریزی شده عنوان کرد.  پایان پیام/ 

Similar Posts

دیدگاهتان را بنویسید